2020-04-30

What should be the optimal air humidity in the house?

Wilgotność, wykraczająca poza optymalny poziom, powoduje negatywne skutki w funkcjonowaniu każdego organizmu, zwłaszcza u małych dzieci. Dlatego tak ważne jest aby w naszych domach wilgotność była odpowiednia.

Ilość pary wodnej w powietrzu definiujemy jako wilgotność powietrza. Określona ona jest jako stosunek ilości pary wodnej w powietrzu do maksymalnej jej ilości w danych warunkach. Oznacza to, że jeżeli to samo powietrze, z taką samą ilością pary wodnej, zostanie schłodzone o kilka stopni to wilgotność w pomieszczeniu zwiększy się. Do pomiaru wilgotności używa się wilgotnościomierza.

Rekomendowana przez specjalistów wilgotność powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych czy biurowych, powinna być utrzymywana na poziomie 40% – 60%, zapewniając tym samym komfort przebywania. 

Jeżeli wilgotność spadnie poniżej 40% mówimy wówczas o suchym powietrzu. Przebywanie w takich warunkach przez dłuższy czas wpływa negatywnie na zdrowie, powodując problemy z oddychaniem, drapaniem w gardle, wysuszeniem śluzówki nosa i oczu, mogą też wystąpić problemy skórne. Taki stan powoduje zwiększone ryzyko różnego rodzaju infekcji, zwłaszcza u alergików i małych dzieci, przez unoszące się w pomieszczeniu drobnoustroje i kurz. Ponadto suche powietrze negatywnie wpływa na elementy wyposażenia mieszkania. Elementy drewniane, papier, owoce, warzywa mają zdolność absorbowania wilgoci, co będzie powodowało ich pękanie, wysuszanie, kruszenie.

Przebywając w pomieszczeniu, gdzie wilgotność będzie większa niż 60%, ciężko się oddycha, człowiek szybciej się męczy i odczuwa dyskomfort. Para wodna zaczyna skraplać się na chłodniejszych elementach, takie jak ściany, powodując przyspieszony rozwój pleśni i grzybów.

Przekłada się to na podrażnienie górnych dróg oddechowych i oczu, bóle głowy, katar, a nawet grzybicę.

Sami widzicie, że utrzymanie odpowiedniej wilgotności w domu czy w biurze nie tylko wpływa na komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale także na zdrowie. Urządzeniem, które zapewni odpowiednią wilgoci jest Pichler LBE 350A lub LBE 500A.

W skrócie:
Udostępnij w social media:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Powiązane informacje