2023-05-26

Klimatyzacja do mieszkania. Jak wybrać?

Klimatyzacja w Twoim domu

Powoli zbliża się lato, a to oznacza upalne dni. Klimatyzacja jest świetnym sposobem, aby uporać się
z tym problemem. Choć kojarzy się głównie z biurami czy sklepami, to coraz częściej pojawia się także
w domach. 

Wiatrak domowy czy klimatyzacja?

Jednak czy dobrze nam znane rozwiązanie jakim jest wiatrak nie sprawdzi się w gorące lato? To zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb. Jeśli chcesz, aby powietrze w pokoju było nie tylko chłodne, to klimatyzacja jest rozwiązaniem dla Ciebie. Urządzenie to, w przeciwieństwie do wiatraka domowego, zapewnia wymianę ciepłego powietrza na zimne. Dodatkowo niektóre klimatyzatory posiadają opcję ocieplania powietrza, która sprawdzi się świetnie w zimę.

Klimatyzacja w bloku czy w domu?

Zdecydowałeś się na klimatyzator? To świetnie! Teraz musisz zadać sobie kilka ważnych pytań i na nie odpowiedzieć. Bez tego klimatyzacja może okazać się nieudanym zakupem. Najważniejsze pytanie brzmi: Gdzie będzie zamontowane urządzenie? Pamiętaj, że jeśli chcesz zamontować klimatyzację
z jednostką zewnętrzną w bloku, to będziesz musiał uzyskać na to zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Warto też dowiedzieć się czy wspólnota posiada regulamin dotyczący warunków technicznych montowanego systemu. Przepisy mogą określać na przykład  dopuszczalną głośność urządzenia.
W przypadku klimatyzacji bez jednostki zewnętrznej, zgoda wspólnoty nie jest wymagana. 

Na co zwrócić uwagę?

1. moc klimatyzatora – aby klimatyzacja dawała odpowiedni efekt, jej moc musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie zainstalowana. 1 kW mocy schłodzi powietrze
w pomieszczeniu o powierzchni ok. 10 m2. 

2. klasa energetyczna  – określa ile prądu zużywa urządzenie do ochłodzenia pomieszczenia. Im niższą klasę energetyczną ma produkt, tym więcej energii zużywa. To oczywiście przekłada się na wysokość rachunków za energię elektryczną.

3. głośność urządzenia – dźwięk włączonego klimatyzatora może być przeszkadzający nie tylko dla domowników, ale także dla sąsiadów. Warto jest więc zwrócić uwagę na to jaki poziom hałasu emituje działająca klimatyzacja. Wartość ta nie powinna być wyższa niż 35 dB(A), którą można porównać do cichej rozmowy. 

4. inne funkcje – usprawniające działanie klimatyzatora. To zależy tak naprawdę od Twoich potrzeb
i oczekiwań. Przydatną funkcją jest programowanie pracy urządzenia w cyklu dobowym czy tygodniowym. Dobrze sprawdza się także opcja automatycznego włączania i wyłączania klimatyzacji przy określonych temperaturach. Wiele klimatyzatorów posiada także funkcję ocieplania powietrza, która może służyć jako dodatkowe źródło ciepła. 

Klimatyzacja od Kacpersky

Nowoczesne klimatyzatory japońskiej marki AIWA posiadający 4 funkcje: Chłodzenie, Grzanie, Osuszanie i Oczyszczanie powietrza. Elektrostatyczne filtry podstawowy i dodatkowy Filtr z Jonami Srebra PM 1.0 Wbudowane moduły Wi-Fi – dzięki tej opcji możesz sterować klimatyzatorem za pomocą smartfona z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. 

Aiwa MUSUKARI

Aiwa SAKURA

W skrócie:
Udostępnij w social media:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram