2023-08-21

Samochody elektryczne – nasza przyszłość?

Latające samochody?

W futurystycznych filmach wielokrotnie pojawiały się wszelkie kombinacje ulepszonych wozów. Unoszące się na ziemia, z silnikami odrzutowymi lub potrafiące spełnić najdziwniejszą zachciankę swojego kierowcy. Jednakże czy samochody przyszłości naprawdę będą inspirowane artystycznymi wizjami reżyserów? A może nic się w tym temacie nie zmieni i wszelkie próby zmian są tylko chwilowymi trendami, które nie przetrwają próby czasu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

Elektryczne, czyli jakie?

Za samochody elektryczne uważamy pojazdy, które zasilane są energią z akumulatora lub napędzane przez prąd z ogniw paliwowych wykorzystujących wodór. Dużą rolę w rozwoju odegrały też samochody hybrydowe różnego typu, których akumulatory także można ładować z użyciem sieci. Sprzedaż pojazdów elektrycznych stale popularyzuje się na świecie. Według danych na czerwiec 2023 roku w Polsce jest 80 232 samochody osobowe „z wtyczką”. Na tą liczbę składają się zarówno samochody elektryczne (40 780) i hybrydy typu plug-in (39 452).

Jakie są benefity aut elektrycznych?

Same zalety?

Czy pojazdy "z wtyczką" zaczną tanieć?

Jest to proces, który nastąpi prędzej czy później. Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych przez co ich cena w pewnym momencie zacznie się zmniejszać. Warto zwrócić uwagę także na informację podaną przez Centrum Informacji o Rynku Energii, że cena za produkcje baterii do pojazdów elektrycznych średnio co rok tanieje o 25%.

Czy samochody elektryczne są rzeczywiście bardziej ekologiczne?

W tym wypadku należy zwrócić uwagę na aspekt produkcyjny, gdyż w fabrykach wykorzystuje się energie z paliw kopalnianych. Musimy liczyć się jednak z tym, że produkcja pojazdów spalinowych także wpływa na ekosystem. Na razie nie jesteśmy w stanie znaleźć idealnego rozwiązania, które w żaden sposób nie będzie szkodziło naturze. Według Fuels Institute samochód elektryczny przy założonym dystansie około 320 000 km wytwarza ślad węglowy o 41% niższy.

W skrócie:
Udostępnij w social media:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram