2023-03-29

Kocioł czy pompa ciepła – co wybrać?

Pompa ciepła czy kocioł gazowy. Która technologia opłaca się bardziej?

Odpowiedź na postawione wyżej pytanie nie jest w cale taka łatwa. Oba rozwiązania mają wiele zalet i sprawdzają się świetnie jako systemy cieplne. Jednak w dłuższej perspektywie pompa ciepła deklasuje kocioł gazowy. W jaki sposób to robi? Zaraz wszystko wyjaśnimy.  

Kocioł gazowy

Najpierw przyjrzyjmy się temu rozwiązaniu. To stosunkowo tania technologia. Jest łatwa w montażu i zajmuje mało miejsca. Kocioł gazowy w nowej technologii może osiągnąć sprawność do 100%. Sporą wadą tego rozwiązania są natomiast koszty eksploatacji.

Pompa ciepła

To rozwiązanie zyskuje coraz większe uznanie. Pompa ciepła jest przede wszystkim ekologiczna i ekonomiczna. Technologia ta wykorzystuje jedynie 25% elektryczności, resztę wytwarza sama. Jak to robi? Na to pytanie odpowiedzieliśmy w artykule: Jak działa pompa ciepła. Jeśli chodzi o minusy tego rozwiązania, to zdecydowanie są to początkowe koszty. Ceny pomp ciepła oscylują w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Rachunek zysków i strat

Co w takim razie bardziej się opłaca? Z jednej strony mamy kocioł gazowy, który jest stosunkowo tani, jeśli chodzi o początkowe koszty. Z drugiej strony pompy ciepła są ekologiczne i efektywne, ale bardzo drogie. Należy jednak pamiętać o tym, że system cieplny będzie służył nam przez wiele lat. Warto jest więc wybrać rozwiązanie, które będzie opłacalne na dłuższą metę. 

Pompa ciepła się opłaca

W ostatecznym rozrachunku pompa ciepła ma sporą przewagę nad kotłem gazowym. Koszty ogrzewania w przypadku tej pierwszej technologii są zdecydowanie niższe. Dodatkowo warto jest połączyć pompę ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Ten niezastąpiony duet sprawi, że wydatki na ogrzewanie domu nie będą zależne od zmian cen energii na rynku. 

koszty ogrzewania w ujęciu rocznym

przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego

To jednak nie wszystko. Pompa ciepła deklasuje kocioł gazowy jeszcze na innych polach. Po pierwsze jest to wszechstronna technologia. Nie tylko ogrzewa dom, ale sprawdza się także jako CWU. Nie możemy tu pominąć faktu, że do podłączenie pompy ciepła nie potrzebujemy projektów budowlanych. Te są wymagane w przypadku podłączenia gazu ziemnego. Dodatkowo w przypadku instalacji gazowej potrzebne jest pozwolenie na podłączenie do sieci. Jeśli to Was jeszcze nie przekonało, to co powiecie na znacznie wyższe dofinansowania niż w przypadku kotła gazowego? Dzięki temu początkowe koszty nie są już tak straszne. 

Warto jest więc zainwestować w pompę ciepła. To rozwiązanie, które będzie służyło latami i przyczyni się do zmniejszenia wydatków na ogrzewanie. 

Pompy ciepła w Kacpersky

AIWA Monoblok

AIWA Split

Hisense

Pompy ciepła

PKOM 4

Rekuperacja i wentylacja

PKOM4 i PSOL+

W skrócie:
Udostępnij w social media:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram