2023-04-12

Energia odnawialna – czy się opłaca?

Energia odnawialna - czy warto?

OZE, czyli energia odnawialna, jest przede wszystkim korzystna dla naszej planety. Wykorzystuje w końcu ponownie to, czego mamy sporo w naturze: wiatr, słońce i wodę. Jednak energia odnawialna jest dobrym rozwiązaniem także dla nas. Dlaczego? Dowiecie się czytając ten artykuł. 

Technologia OZE

Kiedy mówimy o odnawialnych źródłach energii najczęściej mamy na myśli wiatraki i panele fotowoltaiczne. To bardzo dobre skojarzenie. Jednak nie są to jedyne dostępne rozwiązania OZE. W Norwegii ponad 80% prądu jest produkowane w elektrowniach wodnych. Za odnawialne źródło energii uznaje się także pompę ciepła. Pobiera ona energię z wody, gruntu lub powietrza. Następnie przekształca ją w energię cieplną. Więcej o działaniu pompy ciepła pisaliśmy w tym artykule.

Energia odnawialna się opłaca

Rozwiązań OZE jest więc wiele. Czy jednak warto jest zainwestować w panele fotowoltaiczne lub pompę ciepła? Zdecydowanie tak. Choć koszty instalacji są stosunkowo wysokie, to w dłuższej perspektywie zapłacimy niższe rachunki za prąd czy ogrzewanie. Dodatkową zaletą korzystania z systemu OZE jest uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców prądu. Poza tym konwencjonalne źródła energii są coraz droższe, bo coraz trudniej jest je wydobyć.
koszty ogrzewania w ujęciu rocznym

przy wykorzystaniu ogrzewania grzejnikowego

Warto też mieć na uwadze kwestie zdrowotne. W przypadku tradycyjnych źródeł energii wytwarzane są niebezpieczne dla nas związki chemiczne. W Polsce rocznie przez smog umiera około 50 tysięcy osób. Dzięki OZE natomiast w powietrzu, którym oddychamy, znajduje się mniej trujących substancji.

Energia odnawialna jest więc przede wszystkim inwestycją w przyszłość. Jest to technologia, która jest opłacalna w dłuższej perspektywie. Jest korzystna nie tylko dla naszych portfeli, ale także dla naszego zdrowia.

 

W skrócie:
Udostępnij w social media:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram