2023-03-20

Pompa ciepła – jak działa?

Jak działa pompa ciepła?

Wielu ekspertów uznaje pompy ciepła za jedne z najbardziej efektywnych technologii wykorzystywanych do ogrzewania domu. Są niskoemisyjne i pozwalają znacznie obniżyć koszty. Dlaczego? System ten w największym skrócie transportuje ciepło z zewnątrz wprost do budynku. Ta odpowiedź może jednak nie być satysfakcjonująca. Decydując się na takie rozwiązanie w swoim domu, warto jest wiedzieć więcej. Dlatego w tym artykule odpowiemy wam na pytanie: jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła – odwrócona lodówka

Technologia ta wykorzystuje zasadę fizyczną, znaną jako efekt Jouele’a Thomsona. Narzędzie to transportuje ciepło z ośrodka o niższej temperaturze do ośrodka o wyższej temperaturze. Wykorzystuje przy tym właściwości układu chłodniczego i znajdującego się w niej czynnika chłodniczego. Można więc powiedzieć, że pompa ciepła działa na zasadzie odwróconej lodówki. Zamiast ochładzania wnętrza oraz oddawania ciepła na zewnątrz, urządzenie to ociepla wnętrze i oddaje zimno na zewnątrz.

Źródła ciepła

Dzięki temu pompa ciepła w zasadzie nie potrzebuje dodatkowej energii. Tą w 75% wytwarza sama z tak zwanego dolnego źródła ciepła czyli energii z otoczenia. Pozostałe 25% to elektryczność, którą pompa ciepła wykorzystuje do transportu wytworzonej wcześniej energii do  tzw. górnego źródła ciepła, czyli na przykład ogrzewania podłogowego. Wyróżnia się trzy dolne źródła ciepła: powietrze, grunt oraz wodę. Najczęściej jednak korzysta się z dwóch pierwszych źródeł.

 

schemat działania pompy ciepła

 

W oparciu o dolne źródło ciepła wyróżniamy dwa podstawowe rozwiązania systemu:

  • Powietrzna Pompa Ciepła (PPC) – pobiera ciepło z otoczenia, które jest powietrzem. Potrzebuje do tego pierwszej pompy, czyli wentylatora. przepompuje on odpowiednią ilość powietrza przez wymiennik. Znajduje się w nim czynnik chłodniczy odbierający energię z powietrza. Następnie sprężarka przepompowuje pozyskana energię do miejsca, w którym jest przekazywana do układu ogrzewania budynku lub do produkcji ciepłej wody użytkowej (CWU).
  • Gruntowa Pompa Ciepła (GPC) – pobiera ciepło z otoczenia, które jest gruntem. Potrzebuje pierwszej pompy, która będzie przepompowywała energię uzyskaną w gruncie. Energia, która jest przetworzona, przenika do płynu niezamarzającego płynącego w specjalnym kolektorze rurowym. Ten płyn następnie trafia do wymiennika, w którym znajduje się czynnik chłodniczy odbierający energię z tego płynu. Następnie sprężarka przepompowuje pozyskana energię do miejsca, w którym jest przekazywana do układu ogrzewania budynku lub do produkcji ciepłej wody użytkowej (CWU).

Pompa ciepła – czy warto? 

Działanie pompy ciepła nie jest więc tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Do tego technologia ta jest ekologiczna i pozwala ograniczyć koszty ogrzewania.  Choć początkowe koszty mogą przerazić, to warto jest zainwestować w tę technologię. Obecnie można ubiegać się o dofinansowania, o których przeczytacie w zakładce dofinansowanie.

Zachęcamy także do skorzystania z naszej oferty. W Kacpersky znajdziecie pompy ciepła renomowanych marek, które sprawdzą się świetnie w waszych domach.

W skrócie:
Udostępnij w social media:
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram